- حضرت زینب «سلام الله و علیها»، الگوی زهد و بی آلایشی:

حضرت زینب «سلام الله و علیها»، در خانه ای رشد یافت که زهد و به عنوان یکی از اصولی ترین پایه های اخلاقق و ایمان در آن حاکم بود. ایشان از خردسالی شاهد بود که پدرش همواره غذای خود را به افراد یتیم و بی چیز می داد و مادرش تا پاسی از شب لباس های کهنه را وصله می زد. بارها برای حضرت زینب «سلام الله علیها» اتفاق افتاده بود، که شام آن ها را سائل طلب می کرد و والدینش با کمال میل به او می بخشیدند و همگی شب دراز با شکمی گرسنه به صبح می رساندند و بلاخره دختر علی « علیه السلام» می دید که فرش منزل آن ها از پوست گوسفند است. حضرت زینب «سلام الله و علیها»، زهد را در شعار و لفظ فرا نگرفت بلکه به طور عملی در خانه ای محقّر و بی ریا لذت زهد را چشیده و به نقش سازنده ی آن در تکامل اخلاق و معنویت علم پیدا کرده بود.

شواهدی بر زهد حضرت زینب «سلام الله علیها»:

  1. استقامت در برابر حوادث:

حضرت زینب «سلام الله و علیها»، با مصیبت های دردناکی که در زندگی با آن ها برخورد کرد ولی نه تنها ضعف و سستی در برابر حوادث از خود نشان نداد، بلکه عکس العملی او طبیعی بود و هرگز عاطفه ها و علاقه ها بر نیروی عقل و ایمان او غلبه پیدا نکرد. امام زین العابدین «علیه السلام» می فرمایند: در سفر اسارت از کوفه تا شام  بارها شاهد بودم که عمه ام زینب «سلام الله علیها» غذای خود را بین کودکان تقسیم می نمود و خودش از شدت گرسنگی و ضعف، نماز شب را نشسته می خواند و در ایام سفر هیچ گاه نماز شب او ترک نشد.

2. زندگی با عبد الله بن جعفر:

دلیل دیگر برای زهد حضرت زینب «سلام الله و علیها»، زندگی با عبد الله بن جعفر بود. ایشان در مواجهه با زرق و برق دنیا نه تنها شیفته ی آن نمی شود و تمام امکانات شوهر را در جهت خود آرایی و رفاه بیشتر خود به کار نمی گیرد، بلکه زندگی زاهدانه را با تمامی دنیا معاوضه نمی کند . ایشان نه تنها تحت تأثیر مال و ثروت شوهر قرار نگرفت بلکه حبّ دنیا را آن چنان از دل فرزند جعفر بیرون کرد که انصافاً جود و سخای عبد الله مرهون زهد و ایمان رینب «سلام علیها» بوده است. خداوند زهد را در دو کلمه بیان فرمود: (حدید/ 23) این که بر امور گذشته متأثّر نشوید و بر آینده ها خوشحال نگردید. ( سیمای زینب در آینه ی تاریخ، ص72)

/ 0 نظر / 8 بازدید